Září 10, 2018

Chytrá Polička

Co znamená propojit město s chytrými technologiemi? Máme se těšit na koš, co nám po vhození odpadku poděkuje? Nebo je to sci-fi? Nebojte, všechno je mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá!

Komunikace: OBČAN – MĚSTO a MĚSTO – OBČAN

  • Základním bodem SMART city je zásadní technologické zlepšení fungování a zrychlení komunikace mezi občanem a městem.
  • Chceme vytvořit nový web města a mobilní aplikaci, které občanům umožní přehledně sledovat dění ve městě a aktivně se zapojovat nebo vyjadřovat k jednotlivým oblastem nebo událostem ve městě. Včetně komunikace s městem prostřednictvím sociálních sítí.
  • Navíc web a aplikace budou sloužit jako výkladní skříň a průvodce pro člověka, který zvažuje, zda se do Poličky přestěhovat a v neposlední řadě také pro turisty, kteří chtějí naše krásné město navštívit.
  • Chceme, aby občanům města byly dostupné dokumenty města, tak, aby si mohli najít všechny potřebné informace co nejdříve – od toho, kdy mají zaplatit poplatek za svoz odpadu až po rozklikávací rozpočet celého města.
  • Chceme, aby si jednotlivé části města (úřadu) byly schopné sdílet potřebné informace o občanech a po úřadech tak obíhala data a nikoliv občané.

 

TECHNOLOGIE jako nástroj rozvoje města

  • Budeme podporovat zapojení internetu věcí do běžného vybavení města, např. chytré osvětlení nebo sensory sledující dopravu a parkování ve městě.
  • Chceme získávat a propojit dopravní informace z města i okolních měst tak, aby lidé, kteří cestují do okolních měst, měli tyto informace dostupné.
  • Chceme občanům nabízet informace o aktuálních legislativních změnách – město by mělo být svým občanům oporou a vysvětlovat jim, jak se zachovat při změnách zákonů nebo nových nařízeních – a to on-line i off-line (na úřadě, na informačních plochách…).
  • Podporujeme zapojení obnovitelných zdrojů energie a vody do města, kde pomocí analýzy spotřeby budeme schopni určovat, kde je možné je bezproblémově používat.

 

Díky moderním technologiím se město může v budoucnu rozvíjet, tak abychom si jako občané města dokázali zjednodušit život a zároveň aby město mělo dostatek informací k tomu, jakým způsobem lidé ve městě žijí a tráví čas. To nejsou změny , které by měly trvat desetiletí, ale na prahu technologické revoluce jsou dostupné, bez nutnosti ohromných investic, už nyní.